Територіальні органи ДФС
у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування

За борги перед державою відповідає і засновник, і керівник

19.02.2018 -

Альтернативними підходами в практичній роботі по поверненню боргів до бюджету фахівці управління погашення боргу ГУ ДФС у Херсонській області вважають не тільки реалізацію заставного майна та стягнення коштів із розрахункових рахунків боржників, а й особисту відповідальність засновників та керівників за погашення боргових зобов’язань.

Статистика виглядає так. За підсумками минулого року податковий борг до бюджетів усіх рівнів платників різних форм власності по Херсонській області перевищив 550 млн. гривень.

Однак, більшість платників - боржників продовжують активну фінансово - господарську діяльність, проводять розрахунки з контрагентами, рахують прибутки, а податковий борг далі накопичується та про нього нібито всі забувають! Чого чекають?..

Мабуть сподіваються визнати себе банкрутами. Що з них взяти?

Але статтею 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено: у разі банкрутства боржника з вини його засновників або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, на них може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов'язаннями.

Так, внаслідок доведення підприємства до банкрутства суд поклав на засновника субсидіарну відповідальність за борги підприємства у сумі 9,5 млн. гривень. Не погоджуючись з зазначеним той оскаржив таке рішення, проте апеляційний та касаційний суд підтвердили правомірність висновку суду першої інстанції, що дозволяє говорити про те, що складається принципова практика розгляду судами подібних спорів на користь держави.   

В іншому випадку, також у зв'язку з доведенням до банкрутства             комунального підприємства «Н», суд поклав субсидіарну відповідальність                у сумі 2,6 млн. грн. на Каховську міську раду та орган управління майном - виконавчий комітет Каховської міської ради. Тобто, перед законом за податкові борги створених ними підприємств відповідальність може покладатись на їх засновників, незалежно від того чи то фізична особа, чи юридична особа, або взагалі органи місцевого самоврядування.  

Суттєвим також є то, що стаття 67 Господарського кодексу України дозволяє забезпечувати погашення зобов’язань шляхом  накладанням арешту на майно або грошові суми, що належать відповідачу.  З метою уникнення виведення активів та можливості задоволення в подальшому вимог кредиторів, такий арешт було застосовано застосовувалась під час провадження процедури банкрутства ТОВ «З» у Білозерському районі.

За таких обставин майно іншої категорії боржників - комунальних підприємств - банкрутів, яке належить засновнику – органу місцевого самоврядування, також може бути заарештовано та в подальшому використано для задоволення вимог кредиторів.    

Висновок один: у разі нехтування чинним податковим законодавством України за накопичення значних боргів по сплаті податків до бюджетів різних рівнів відповідати доведеться своїм майном усім, хто пов'язаний із здійсненням підприємницької діяльності платника - і його керівникам, і засновникам таких боржників.