Територіальні органи ДФС
у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Витяг із листа ГУ ДФС у Херсонській області від 04.11.2015 №1923/10/21-22-11-02-08

09.11.2015

Головне управління ДФС у Херсонській області розглянувши лист ... щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з поставки продуктів харчування, у тому числі продукції сільського господарства, в дитячі дошкільні навчальні заклади, повідомляє таке.

Стаття 197 Податкового кодексу визначає вичерпний перелік господарських операцій, які звільнено від оподаткування, а також дає детальну характеристику таких операцій та вимоги до їх здійснення.

Так, згідно із пп.197.1.1 п.197.1 ст.197 Податкового кодексу звільняються від оподаткування операції з постачання продуктів дитячого харчування та товарів дитячого асортименту для немовлят за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України

Пунктом 5.3 ст.5 Податкового кодексу регламентовано, інші терміни, що застосовуються у цьому кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Абзацом шостим п.1 ст.1 розділу І Закону України «Про дитяче харчування» від 14.09.2006 №142 - V (із змінами і доповненнями) передбачено, що дитяче харчування - харчовий продукт, призначений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, для спеціального дієтичного споживання, спеціально перероблений або розроблений для забезпечення задоволення дієтичних потреб дітей грудного та раннього віку (дитячі суміші початкові (стартові), дитячі суміші для подальшого годування, продукти прикорму, напої, вода бутильована для приготування дитячого харчування та/або пиття).

Отже, цим підпунктом передбачено звільнення від оподаткування ПДВ тільки операцій з постачання продуктів дитячого харчування, найменування яких включено у «Перелік вітчизняних продуктів дитячого харчування, операції з продажу яких молочними кухнями, спеціалізованими магазинами та куточками, які виконують функції роздаточних пунктів, звільняються від обкладення податком на додану вартість», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.1997 №996 (далі – Перелік № 996)

До прийняття відповідних актів згідно з вимогами Податкового Кодексу України, в частині, що не суперечить кодексу, застосовується вищезазначений Перелік №996.

Крім цього повідомляємо, що Міністерством економічного розвитку і торгівлі України розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації підпункту 197.1.1 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України», який ДФС України погоджено із зауваженнями.

Згідно із пп.197.1.3 п.197.1 ст.197 Податкового кодексу звільняються від оподаткування операції з постачання:

а) технічних та інших засобів реабілітації (крім автомобілів), послуги з їх ремонту та доставки; товарів спеціального призначення, у тому числі виробів медичного призначення для індивідуального користування, для інвалідів та інших пільгових категорій населення, визначених законодавством України за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

б) комплектуючих і напівфабрикатів для виготовлення технічних та інших засобів реабілітації (крім автомобілів), товарів спеціального призначення, у тому числі виробів медичного призначення для індивідуального користування, для інвалідів та інших пільгових категорій населення за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

в) легкових автомобілів для інвалідів уповноваженому органу виконавчої влади з їх оплатою за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та коштів фондів загальнообов'язкового державного страхування, а також операції з їх безоплатної передачі інвалідам.

 Відповідні переліки технічних та інших засобів реабілітації, а також комплектуючих і напівфабрикатів для їх виготовлення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 №79 "Деякі питання реалізації підпункту 197.1.3 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України" (із змінами і доповненнями, далі – Постанова №79).

Таким чином, пп.197.1.3 п.197.1 ст.197 звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання лише технічних та інших засобів реабілітації, товарів спеціального призначення для інвалідів, а також комплектуючі та напівфабрикати для їх виготовлення, які включено до переліків, затверджених Постановою №79.

Враховуючи зазначене, операції з постачання товарів, які до Переліку №966 та переліків, затверджених Постановою №79 не включено, будуть оподатковуватися податком на додану вартість у загальному порядку за ставкою 20 відсотків.

Згідно із підпунктом "г" пп.197.1.7 п.197.1 ст.197 операції з надання послуг з харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах та громадян у закладах охорони здоров'я звільняються від оподаткування податком на додану вартість. «Порядок надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість» затверджено постановою Кабінетом Міністрів України від 2 лютого 2011 року N116 (далі- Порядок N116).

Підпунктом 3 Порядку N116 передбачено, що звільняються від обкладання податком на додану вартість операції з надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах у межах затверджених норм харчування в грамах, а для тих учнів, для яких не встановлено норми харчування в грамах,- у межах визначеної грошової норми.

Норми харчування у навчальних та оздоровчих закладах затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 року N1591.

Отже, від оподаткування ПДВ звільняються послуги з харчування дітей, що надаються у межах норм харчування в грамах або у межах визначеної грошової норми, згідно Порядку № 116, оплата яких здійснюється за рахунок бюджетних коштів або за рахунок власних коштів дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів, які відшкодовуються батьками дітей, за умови, що між такими закладами та особами, які безпосередньо надають такі послуги, укладено відповідну угоду.  

При цьому, операції з постачання суб'єктами господарювання продуктів харчування, а також сільськогосподарської продукції до дошкільних та інших навчальних закладів, що використовуються такими закладами для приготування їжі дошкільникам та учням, оподатковуються ПДВ на загальних підставах відповідно до чинного законодавства.

Одночасно повідомляємо, що іншого порядку щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість вказаних операцій, ніж зазначений у пп.197.1.7 п.197.1 ст.197 Податкового кодексу, не передбачено.

Звертаємо увагу,  відповідно до п. 12 ст. 1 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 21.06.2012 N5007-VI торговельна націнка (надбавка) - це сума витрат суб'єкта господарювання, що пов'язані з обігом товару та здійснюються в процесі його продажу (реалізації) у роздрібній торгівлі. Гранична торговельна націнка (надбавка) є її максимально допустимим рівнем, який повинен враховуватися суб'єктом господарювання під час реалізації товару в роздрібній торгівлі

Відповідно до п.189.12 ст.189 Податкового кодексу у випадку, коли платник податку здійснює операції з постачання особам, які не зареєстровані як платники податку, сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки, раніше придбаних (заготовлених) таким платником податку у фізичних осіб, які не є платниками цього податку, об'єктом оподаткування є торгова націнка (надбавка), встановлена таким платником податку.

Для застосування зазначеного порядку оподаткування необхідно, щоб виконувалися такі умови:

продукція або продукти її переробки мають класифікуватися як сільськогосподарські;

продукція та продукти її переробки здійснено лише у фізичних осіб, які не є платниками податку на додану вартість;

продаж здійснюється виключно неплатникам податку на додану вартість.

Враховуючи вищевикладене, об'єктом оподаткування ПДВ у платника податку буде встановлена ним торгова націнка (надбавка). При цьому податковий кредит не визначається.

 

Заступник начальника                                                                      Р.В. Кальницький

До списку